Strona główna -> Lista obiektw specjalnych
Nazwa obiektu specjalnego Ogród Botaniczny w Brynku
Miasto
Ulica
Opis Ogród botaniczny w Brynku – założony w 1946 r. ogród botaniczny w miejscowości Brynek przy Gimnazjum Leśnym (od 1952 r. Technikum Leśnym).

Ogród położony jest w centralnej części zespołu pałacowo-parkowego założonego przez hrabiów Henckel von Donnersmarck, na którego terenie znajduje się również technikum leśne (obecnie wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego).

Ogród powstał jako placówka dydaktyczna technikum, głównie dla potrzeb botaniki leśnej. Założycielem i pierwszym opiekunem ogrodu był ówczesny nauczyciel botaniki leśnej inż. Henryk Eder (późniejszy kierownik arboretum w Rogowie). Wszystkie prace pod nadzorem inż. H. Edera wykonywali uczniowie.

Obecnie w ogrodzie znajdują się: spora kolekcja drzew i krzewów, dział pnączy, stawy i strumyki w połączeniu z roślinami wodnymi i bagiennymi. Od roku 1958 aż do 1990 opiekunem ogrodu był nauczyciel botaniki mgr inż. Norbert Gerlich. W latach 1958-1994 szczególne znaczenie spełniał w ogrodzie botanicznym dział systematyki roślin zielnych runa leśnego. W chwili obecnej rolę taką spełnia kolekcja drzew i krzewów, nadając ogrodowi charakter arboretum. Drzewa i krzewy rosnące w ogrodzie, w liczbie ok. 400 taksonów, pochodzą przede wszystkim z Azji i Ameryki Północnej.

Szczególnie wartościowe są grupy różaneczników i azalii w otoczeniu stawów, okazy magnolii, grujeczników, oczarów, korkowców, berberysów i głogów, a także grupy cisów, żywotników i cyprysików, jodły, choiny, daglezje oraz liczne gatunki dębów, klonów i brzóz. Wszelkie prace związane z prowadzeniem i pielęgnacją ogrodu, wykonywane są przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela botaniki.

Dodatkowe informacje:
Ogród jest otwarty przez cały rok, jednak najlepiej odwiedzić go późną wiosną, gdy kwitną różaneczniki.
Na mapie Długość: 18.741602897644
Szerokość: 50.5137062455


Wyniki wyszukiwania, znaleziono (4) pozycji.
Zobacz wyniki wyszukiwania na mapie

Wszystkie A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

1

Nazwa łaciska Nazwa polska Województwo Miasto P Palm. Dodał/zmodyfikował
Acer cissifolium Klon cissolistny/Klon winolistny Śląskie Brynek krzysiek86
Acer rufinerve Klon śniady / rdzawy Śląskie Brynek krzysiek86
Acer tegmentosum Klon zielonokory Śląskie Brynek krzysiek86
Aesculus pavia Kasztanowiec krwisty Śląskie Brynek krzysiek86