Strona główna -> Lista obiektw specjalnych
Nazwa obiektu specjalnego Ogród Botaniczny w Brynku
Miasto
Ulica
Opis Ogród botaniczny w Brynku – założony w 1946 r. ogród botaniczny w miejscowości Brynek przy Gimnazjum Leśnym (od 1952 r. Technikum Leśnym).

Ogród położony jest w centralnej części zespołu pałacowo-parkowego założonego przez hrabiów Henckel von Donnersmarck, na którego terenie znajduje się również technikum leśne (obecnie wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego).

Ogród powstał jako placówka dydaktyczna technikum, głównie dla potrzeb botaniki leśnej. Założycielem i pierwszym opiekunem ogrodu był ówczesny nauczyciel botaniki leśnej inż. Henryk Eder (późniejszy kierownik arboretum w Rogowie). Wszystkie prace pod nadzorem inż. H. Edera wykonywali uczniowie.

Obecnie w ogrodzie znajdują się: spora kolekcja drzew i krzewów, dział pnączy, stawy i strumyki w połączeniu z roślinami wodnymi i bagiennymi. Od roku 1958 aż do 1990 opiekunem ogrodu był nauczyciel botaniki mgr inż. Norbert Gerlich. W latach 1958-1994 szczególne znaczenie spełniał w ogrodzie botanicznym dział systematyki roślin zielnych runa leśnego. W chwili obecnej rolę taką spełnia kolekcja drzew i krzewów, nadając ogrodowi charakter arboretum. Drzewa i krzewy rosnące w ogrodzie, w liczbie ok. 400 taksonów, pochodzą przede wszystkim z Azji i Ameryki Północnej.

Szczególnie wartościowe są grupy różaneczników i azalii w otoczeniu stawów, okazy magnolii, grujeczników, oczarów, korkowców, berberysów i głogów, a także grupy cisów, żywotników i cyprysików, jodły, choiny, daglezje oraz liczne gatunki dębów, klonów i brzóz. Wszelkie prace związane z prowadzeniem i pielęgnacją ogrodu, wykonywane są przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela botaniki.

Dodatkowe informacje:
Ogród jest otwarty przez cały rok, jednak najlepiej odwiedzić go późną wiosną, gdy kwitną różaneczniki.
Na mapie Długość: 18.741602897644
Szerokość: 50.5137062455


Wyniki wyszukiwania, znaleziono (7) pozycji.
Zobacz wyniki wyszukiwania na mapie

Wszystkie A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

1

Nazwa łaciska Nazwa polska Województwo Miasto P Palm. Dodał/zmodyfikował
Acer cissifolium Klon cissolistny/Klon winolistny Śląskie Brynek krzysiek86
Acer rufinerve Klon śniady / rdzawy Śląskie Brynek krzysiek86
Acer tegmentosum Klon zielonokory Śląskie Brynek krzysiek86
Aesculus pavia Kasztanowiec krwisty Śląskie Brynek krzysiek86
Carpinus japonica Grab japoński Śląskie Brynek krzysiek86
Cercidiphyllum japonicum Grujecznik japońsk Śląskie Brynek krzysiek86
Cornus controversa Dereń pagodowy / drzewiasty Śląskie Brynek krzysiek86