Strona główna -> Lista drzew
Autor/Autorzy Zbyszek,
Nazwa łacińska Platanus x hispanica 'Acerifolia'
Nazwa polska Platan klonolistny
Województwo Śląskie
Miasto Czerwionka-Leszczyny
Ulica skrzyżowanie ul. Polna i Nowy Dwór
Należy do obiektu
Data aktualizacji
Dodatkowa lokalizacja
Dodatkowe informacje
Opis
Platan klonolistny "Karol" liczy ponad 160 lat; wysokość drzewa 18 m; obwód pnia 320 cm. Objęty ochroną pomnikową od 1998 roku. Od ponad 150 lat platan, wraz ze stojącym pod nim krzyżem, stanowi ważny element lokalnej historii i pamięci mieszkańców Leszczyn. Pod platanem w 1858 roku ówczesny właściciel leszczyńskiego majątku baron Karol Henryk Ludwik von Richthofen wzniósł drewniany krzyż upamiętniający ofiary epidemii tyfusu, która tylko w 1848 roku pochłonęła ponad sto osób. Ofiary pochowano prawdopodobnie w tym miejscu w zbiorowej mogile. Krzyż, oraz nierozerwalnie związany z nim platan Karol, mają także ogromne znaczenie dla leszczyńskich parafian. Miejsce to bowiem corocznie odwiedzają procesje w ramach "Dni krzyżowych". Dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, w wyniku konkursu, platan zyskał imię Karol na cześć barona Karola von Richthofena, który także najprawdopodobniej posadził to rzadkie w naszym klimacie drzewo.

Ten Pomnik Przyrody jest jednym z 12 istniejących na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W 2009 roku utworzona została tu ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”.

Informacje na temat "Karola" znaleźć można w przewodniku "Pomniki przyrody Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny". Wykonana została także nowa tablica informacyjna, a sam „Karol” jest tematem plenerów malarskich. Pisano o nim w lokalnej i regionalnej prasie, a także w kilku książkach m.in. "Okazałe drzewa Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny" i "Szlakami Zielonego Śląska" autorstwa Aleksandra Żukowskiego. W ramach jego promocji udało się zainteresować ochroną przyrody nie tylko członków Stowarzyszenia, ale także uczniów miejscowych szkół i środowisko seniorskie.
Na mapie



Otwórz link w ZUMI

1

Tablica informacyjna pod platanem
Tablica informacyjna pod platanem
Platan i krzyż
Platan i krzyż

Dodaj komentarz:

Imię/Login (wymagane))

Email

Wpisz tekst z obrazka:

Tekst komentarza